Prywatny Specjalistyczny Gabinet Lekarski
Artur Klimas - otolaryngolog

baner-link-do-medycyny-podróżyMagdalena Klimas
pediatra, lekarz rodzinny
certyfikowany lekarz medycyny podróży

Planując wakacje myślimy najczęściej o tym co nieznanego tym razem odkryjemy, jakie miejsca zobaczymy, jak spędzimy swój wymarzony wolny czas. O bezpieczeństwie podróży też nie zapominamy ale postrzegamy je głównie jako zabezpieczenie dóbr materialnych przed ewentualną kradzieżą. Natomiast o bezpieczeństwie zdrowotnym podróżowania nie każdy pamięta lub nie zdaje sobie sprawy, że powinien o nie zadbać. Często nie wie gdzie i do kogo się zwrócić o pomoc i poradę…

CZYM JEST MEDYCYNA PODRÓŻY?


Medycyna podróży to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, która skupia się na ochronie zdrowotnej osób podróżujących. Jest ona prowadzona przez specjalistyczne ośrodki z przeszkolonym personelem. Ośrodki te niosą miano „Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży” i nasza przychodnia taki certyfikat posiada. Lekarz medycyny podróży podczas wizyty kwalifikującej informuje przyszłego podróżnika o aktualnej sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, i dobiera  indywidualny program szczepień przed wyjazdem dostosowany do celu i charakteru podróży, a także stanu zdrowia turysty. Ponadto specjalista ten ustala zakres profilaktyki przeciwmalarycznej oraz pomaga w skompletowaniu apteczki podróżnej. Dzięki takiemu przygotowaniu każda podróż, nawet ta najwyższego ryzyka, będzie tak bezpieczna, jak tylko to możliwe w danym momencie.

 Na wizytę w poradni medycyny najlepiej zgłosić się na 6 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Niektóre szczepienia obejmują schematy kilkudawkowe i potrzeba czasu aby je wykonać przed wyjazdem.

Zapraszamy osoby zainteresowane bezpiecznym zwiedzaniem świata do naszej placówki przy Al. Jana Pawła II 7A w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oferujemy fachową konsultację lekarską oraz wszystkie szczepienia obowiązkowe i zalecane w programie dla podróżnych. Udostępniamy materiały informacyjne, wydajemy międzynarodowe książeczki szczepień („żółte książeczki”).

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna (tel. 412620200), ustalamy dogodne dla Państwa terminy w godzinach pracy przychodni (8:00 – 18:00) od poniedziałku do piątku.

SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE I ZALECANE

Szczepienia ochronne są jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jest to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Dlatego warto rozważyć szczepienie nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż szczepienia, w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają na kilka, kilkanaście lat, a niektóre nawet na całe życie. Warto pamiętać, że schemat szczepienia w przypadku zabezpieczania się przed niektórymi chorobami obejmuje podanie więcej niż 1 dawki szczepionki w celu uzyskania pełnej ochrony i wymaga realizacji z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym przed wyjazdem, co jest szczególnie ważne dla amatorów tzw. „last minute”.

Szczepienia są dzielone na obowiązkowe i zalecane. Warto wiedzieć, że podstawowym celem szczepień obowiązkowych jest ochrona objętego przez nie Państwa przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych przywleczonych z innych krajów. Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, wymagane przy wjeździe do części krajów Afryki i Ameryki Południowej. W odróżnieniu od szczepień obowiązkowych zdrowie indywidualnego turysty chronią przede wszystkim szczepienia zalecane. Dlatego właśnie częstym błędem przyszłego podróżnika jest prośba o wykonanie tylko szczepień obowiązkowych przed podróżą z pominięciem szczepień zalecanych.

Galeria